Temat Chin w umowie koalicyjnej CDU, CSU i SPD
#Chiny #umowakoalicyjna #rząd #CDU/CSU #SPD
Przyszły rząd federalny zadeklarował w umowie koalicyjnej poszukiwanie pól do współpracy z Chińską Republiką Ludową tam, gdzie leży to w interesie Niemiec i Europy, a przede wszystkim „w zakresie wspólnego stawiania czoła globalnym wyzwaniom ludzkości”. Zrezygnowano ze stosowanej przez poprzedni rząd potrójnej definicji ChRL jako „partnera, konkurenta i systemowego rywala”. Podkreślono, że działania Chin sprawiły, iż „elementy systemowe wysunęły się obecnie na pierwszy plan”. Zadeklarowano, że Niemcy będą występować wobec Chin „z pewnością siebie i własną siłą”, ściśle koordynując działania w ramach Unii Europejskiej i z innymi partnerami.
W relacjach handlowych i inwestycyjnych rząd CDU/CSU-SPD będzie domagał się od Chin przestrzegania uzgodnionych zasad oraz pełnej wzajemności. Celem RFN w relacjach gospodarczych z Chinami ma być redukowanie jednostronnych zależności i ograniczanie ryzyka (de-risking), aby wzmocnić własną odporność.
Tradycyjnie podkreślono stosowanie przez RFN polityki „jednych Chin” i jednocześnie rozwijanie relacji z Tajwanem; zmiana status quo Tajwanu może nastąpić jedynie w sposób pokojowy i za obopólną zgodą.
Przyszły rząd CDU/CSU-SPD podziela diagnozę dotyczącą relacji RFN-ChRL sformułowaną przez poprzednią koalicję w pierwszej niemieckiej Strategii Chińskiej, ale deklaruje skuteczniejsze wdrażanie jej zapisów. W tym celu w Bundestagu ma być powołana komisja ekspertów, która w corocznym raporcie będzie analizować, przedstawiać oraz rekomendować działania w zakresie ograniczania ryzyka, zależności i podatności w relacjach gospodarczych. Ponadto mają być rozwijane badania nad działalnością dezinformacyjną oraz utworzona „sieć kompetencyjna” dla niezależnych badań nad Chinami. (T. Morozowski)
https://www.koalitionsvertrag2025.de/