Spotkanie szefów resortów obrony Niemiec i Francji
#Pistorius #Lecornu #FCAS #MGCS #systemyuderzeniowe
W dniu 24 lipca br. w Osnabrück spotkali się szefowie resortów obrony Niemiec i Francji. Jednym z głównych tematów rozmów Borisa Pistoriusa i Sébastiena Lecornu były wspólne projekty zbrojeniowe, w tym program budowy myśliwca 6. generacji Future Combat Air System (FCAS), wokół którego w ostatnim czasie pojawiły się kontrowersje.
Odnosząc się do projektu FCAS, minister Pistorius przyznał, że wystąpił spór wokół stopnia udziału w pracach nad projektem, ale nie są to problemy, których nie dałoby się rozwiązać. „To nie jest ani reset, ani rewizja. To po prostu weryfikacja, na jakim etapie znajduje się program i jakie problemy w nim występują” – podkreślił niemiecki polityk. Obaj ministrowie zadeklarowali wolę rozwiązania wszelkich nieporozumień do końca bieżącego roku.
Tematem rozmów był również projekt budowy systemu prowadzenia walki lądowej Main Ground Combat System (MGCS), którego ukończenie i wprowadzenie do służby planowane jest na 2040 r. Obaj ministrowie przy okazji odwiedzili zakład w Unterlüß, należący do niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall, jednego z kluczowych wykonawców projektu. „Chcemy budować wspólne zdolności i jesteśmy w pełni zaangażowani zarówno w projekt FCAS, jak i MGCS” – przekonywał Pistorius.
Kolejnymi projektami, o których rozmawiano, jest program European Long-Range Strike Approach (ELSA), czyli europejski system precyzyjnego rażenia, oraz projekt budowy wspólnego systemu wczesnego ostrzegania „Odin’s Eye”. Ta druga inicjatywa, w której oprócz Niemiec i Francji uczestniczą także inne państwa europejskie, ma na celu stworzenie kosmicznego systemu umożliwiającego wykrywanie i śledzenie rakiet balistycznych.
Minister Lecornu zaprosił ministra Pistoriusa na posiedzenie francusko-niemieckiej Rady Obrony i Bezpieczeństwa, która pod koniec sierpnia odbędzie się w Toulonie. Rada już teraz zdecydowała o włączeniu niemiecko-francuskiej brygady do NATO Force Model, czyli struktury, w ramach której NATO zarządza i dowodzi podporządkowanymi mu siłami narodowymi państw członkowskich.
Ważnym tematem rozmów ministrów była kwestia zwiększenia pomocy dla Ukrainy. Szef niemieckiego resortu obrony podkreślił kluczowe znaczenie wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej w obliczu nasilających się rosyjskich ataków. Dodał, że Niemcy są zaangażowane w produkcję systemów uderzeniowych dalekiego zasięgu. W tym kontekście warto przypomnieć słowa kanclerza Friedricha Merza, który 17 lipca br. podczas wizyty w Londynie zapowiedział, że Ukraina wkrótce otrzyma szerokie wsparcie w zakresie systemów uderzeniowych dalekiego zasięgu, powstałych w wyniku kooperacji przemysłowej między Niemcami a Ukrainą. (S. Olszewski)