Macron i Merz będą rozmawiać o spornym projekcie obronnym
#Merz #Macron #FCAS #DassaultAviation #taryfycelne
Prezydent Francji przyjeżdża 23 lipca 2025 r. z oficjalną wizytą do Berlina. Jednym z głównych tematów rozmowy Emmanuela Macrona z kanclerzem Friedrichem Merzem – obok kwestii handlowych wywołanych zamierzeniami administracji Donalda Trumpa i związanych z trwającymi negocjacjami między USA a Unią Europejską - będą francusko-niemieckie projekty obronne.
Wspólne działanie Francji i Niemiec w sektorze zbrojeniowym wciąż napotyka problemy. Kością niezgody stał się zaprezentowany jeszcze w lipcu 2017 r. wspólny projekt obronny Future Combat Air System (FCAS), przedstawiony przez kanclerz Merkel jako „myśliwiec przyszłości”. FCAS, w który zaangażowane są Airbus, Dassault Aviation i hiszpańska firma Indra Sistemas, jest postrzegany jako test dla wysiłków Paryża i Berlina na rzecz odbudowy wzajemnych relacji po objęciu urzędu przez Merza.
Oba państwa wcześniej uzgodniły, że Francja obejmie prowadzenie w projekcie nowego myśliwca FCAS, a Niemcy - w równoległym projekcie czołgu bojowego przyszłości MGCS. Jednak ostatnio francuski producent Dassault Aviation, który lideruje projektowi FCAS, niespodziewanie zażądał aż 80-procentowego udziału w kluczowych pracach projektowych, co wywołało irytację po stronie niemieckiej. Éric Trappier, szef Dassault Aviation, stwierdził jednak, że system podejmowania decyzji na zasadzie „jeden kraj – jeden głos” powoduje, że projekt pogrąża się w nieustannych negocjacjach.
Z kolei Niemcy twierdzą, że żądanie przez Dassault Aviation przejęcia inicjatywy byłoby „wyraźną sprzecznością” z pierwotnym porozumieniem. Kanclerz Merz ma domagać się wyjaśnień, czy Macron zamierza trzymać się pierwotnej struktury, w której Francja, Niemcy i Hiszpania mają po jednej trzeciej udziału w pracach i równą siłę głosu. Dodatkowo urzędnicy w Berlinie krytykują „nacjonalistyczną” kulturę korporacyjną Dassault Aviation, podkreślając, że wewnątrz firmy dominuje przekonanie, jakoby można było skonstruować nowoczesny myśliwiec bez udziału niemieckich partnerów. FCAS to największy projekt obronny Europy, którego koszt szacuje się na około 100 mld euro.
Podczas spotkania Merz i Macron omówią również konkurencyjność UE, działania na rzecz gospodarki niskoemisyjnej oraz dalsze wsparcie dla Ukrainy. Oba państwa chcą zaprezentować wspólne stanowisko w sprawie negocjacji handlowych UE ze Stanami Zjednoczonymi, dla których końcowy termin jest wyznaczony na 1 sierpnia br. (R. Szymanowski).
https://www.ft.com/content/c7151b97-53b9-4252-8aee-2d98aba8f86f